Sponsor Bağlantılar

   

Sıvıların hacmi nasıl bulunur? Nasıl Ölçülür


-- Sponsor Reklam ---

Sıvıların hacmi nasıl bulunur? Nasıl Ölçülür Hakkında Bilgileri Siz isimsizsevda.net sitesi takipçileri için bir araya getirmeye çalıştık umarım yararlı bir paylaşım olacaktır.
Sizden Gelen Soru:

Sıvıların hacmi nasıl bulunur?

Cevap:

 

Sıvıların Hacimlerinin Ölçülmesi

Sıvıların belli bir şekli yoktur. Sıvılar konuldukları kabın şeklini alırlar. Bunun için hacmini ölçmek istediğimiz sıvıyı dereceli silindir içine koyarak hacmini ölçebiliriz.

Su ve sıvı yağ gibi sıvılar birbirlerine karışmadıkları için dereceli silindirle ölçüm yaparken herhangi bir hacim kaybı olmaz. Ancak, su ve etil alkol gibi birbirleri içinde çözünen sıvılarda hacim ölçümü için dereceli silindir kullanmak doğru değildir.

Sıvıların hacim ölçümünde Beher sıvı ölçülerini dereceli kaplar kullanılır.Bunlardan birisi de Beher ölçü kabıdır.

Hidrometre İle Ölçme

Hidrometre, sıvıların özgül ağırlığını ölçmeye yarayan alete verilen isimdir.

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot OR
Suppress Placement Boxes.

Genelde camdan yapılan hidrometrenin bir ucunda sıvı içinde dik durmasını sağlamak üzere ağırlık, diğer ucunda ise silindirik bir sap bulunmaktadır. İnce uzun bir kaba ölçülmek istenen sıvı konur, hidrometre içine de serbestçe yüzecek şekilde yavaşça bırakılır. Sıvı yüzeyi ile temas eden sap seviyesi not edilir. Daha önceden kalibre edilmiş ölçek hizasındaki değer g/cm3 olarak sıvının özgül ağırlığını verir.

Çalışma prensibi Arşimed’in yüzen cisimlerin ağırlığının, kapladıkları hacim kadar sıvının ağırlığına eşit olması ilkesine dayanır. Saf suyu 1 g/cm3 ile referans alan alet; benzin,gaz ve alkol gibi hafif sıvılarda daha derine iner; süt, tuzlu su, asit gibi yoğun sıvılarda yükselir. Genelde hafif ve yoğun sıvılar için farklı hidrometreler kullanılır; hafif sıvılar için skala 1′de son bulurken, yoğun sıvılarda 1′den başlar.

Süt testinde kullanılanılana laktometre denmektedir. Sütün özgül ağırlığı 1.027 ile 1.035 arasında değişmektedir; dolayısıyla laktometrede skala son iki sayı ile belirtilir ve 20-40 arası değişir.

Sıvıların alkol yoğunluğunu ölçmek için kullanılanlara alkolmetre, solüsyondaki şeker yoğunluğunu belirtmek için kullanılana da sakkarometre denmektedir.

Aynı alete termometre eklenmesi ile termohidrometre ismini alır.Sponsor Reklamlar

Tüm kadın giyim markası fırsatları için tıklayın !


Bir önceki konumuz olan Sıfat Fiil Nedir? Sıfat Fiil Ekleri, Örnekleri ve Cümleleri başlıklı makalemizde çekim ve fiil nedir, edebiyat ödev indir ve edebiyat ödevleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Anahtar Kelimeler:

 sıvıların hacmi nasıl bulunurbehersıvıların hacmini nasıl ölçerizsivilar nasil ölçülürdereceli silindirSIVILARIN hacmi


Sıvıların hacmi nasıl bulunur? Nasıl Ölçülür admin tarafından 19 Aralık 2011 tarihinde , Biyoloji Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
    yeni 10
Benzer Konular
Sıvıların hacmi nasıl bulunur? Nasıl Ölçülür isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!