Sponsor Bağlantılar

   

Sakarya Meydan Muharebesi (Savaşı) Önemi, Hakkında Bilgi


-- Sponsor Reklam ---

SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ

( 23 AĞUSTOS – 13 EYLÜL 1921 )Kurtuluş Savaşı İle ilgil konu anlatımlarımıza Sakarya Meydan Muharebesi hakkında bilgiler vererek devam ediyoruz.

Kütahya – Eskişehir muhaberelerindeki başarılarına güvenen yunanlılar hazırlıklarını tamamladıktan sonra Sakarya ırmağının doğusunda bulunan Türk mevzilerine saldırdı. Ordumuzun sol kanadı Ankara’nın 50 km güneyine kadar çekildi. Bunun üzerine Mustafa Kemal ordularına şu emri verdi “ hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır, vatanın her karış toprağı vatandaşın kanı ile sulanmadıkça terk olunamaz” böylece 100 km uzunluktaki bütün cephe savaş alanı olarak ilan edildi.

Türk ordusu 10 Eylül 1921 de karşı taarruza geçti.

Yunan kralı 15 Ağustosta Kütahya’da yaptığı toplantıda Ankara’yı hedef gösteren emrini vermiş İngiliz istihbarat subaylarını Ankara’da vereceği ziyafete davet etmişti.

13 Eylül de Sakarya ırmağının doğusundan yunanlılar temizlenmiştir. İyice yorulan Türk birlikleri, yunanlıları ancak Eskişehir’e kadar takip edebilmişlerdi.

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot OR
Suppress Placement Boxes.

Sakarya Savaşının Sonuçları

Bu esirlerden Rauf bey de dönmüş ve bir süre sonra başbakan olmuştur. Milli mücadele döneminin en uzun hükümeti olan bu hükümet 4 Ağustos 193 tarihine kadar görev yapmıştır.

Sizlerde yorumlarınız ile sitemize katkıda bulunabilirsiniz.Sponsor Reklamlar

Tüm kadın giyim markası fırsatları için tıklayın !


Bir önceki konumuz olan Fatih Sultan Mehmetin Sırbıstan Seferi, başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Anahtar Kelimeler:

 sakarya savaşı ile ilgili kısa hikayelersakarya savaşı ile ilgili hikayesakarya savaşı ile ilgili hikayelersakarya savaşı vikipedisakarya savaşı ile ilgili kısa hikayesakarya savaşı ile ilgili kısa bilgiler


Sakarya Meydan Muharebesi (Savaşı) Önemi, Hakkında Bilgi admin tarafından 20 Nisan 2011 tarihinde , Tarih - Türk Ve Osmanlı Tarihi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:,
    yeni 10
Benzer Konular
Sakarya Meydan Muharebesi (Savaşı) Önemi, Hakkında Bilgi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!