Sponsor Bağlantılar

   

Pirî Reis Kitab-ı Bahriye


-- Sponsor Reklam ---

Kitab-ı Bahriye Nedir?

Türk Denizcilik Tarihi denildiğinde aklıma ilk gelenler Çaka Reis, Piri Reis ve Barbaros Hayrettin Paşalardır. Bugün sizlere bu büyük denizcilerden Piri Reis Tarafından Yazılmış olan Kitab-ı Bahriye hakkında kısa bilgi bulacaksınız.

Pirî Reis’in amcasıyla birlikte yapmış olduğu deniz yolculuklarını anlattığı deniz kitabının adı. En önemli coğrafya eserlerinden kabul edilen “Kitab-ı Bahriye”, Türk haritacılığının kurucusu Pirî Reis tarafından 1521 yılında hazırlanmıştır. On dokuzuncu yüzyıla değin Batı ülkelerinde Akdeniz’i bu denli ayrıntılı olarak anlatan bir kılavuz kitaba rastlanmamaktadır.
1480′li yıllardan başlayarak, amcası ünlü korsan Kemal Reis’in yanında bütün Akdeniz’i dolaşan Pirî Reis, Osmanlı Devleti’nin en önemli deniz üssü olan Gelibolu’da tersane kethüdalığı yaptığı sırada hazırladığı kitabına 40 yıllık gözlem ve deneyimini aktarmıştır. 1521 yılında tamamlanan kitabın bugüne ulaşan kırka yakın el yazması örneği vardır.
Pirî Reis, kitabı 1525 yılında Kanunî Sultan Süleyman’a sunmuştur. Kitapta, Akdeniz kıyı ve limanlarıyla ilgili ayrıntılı bilgilerin yanı sıra denizcilik ve gemicilikle ilgili önemli bilgiler de vardır.Sponsor Reklamlar

Tüm kadın giyim markası fırsatları için tıklayın !


Bir önceki konumuz olan Akıncılar başlıklı makalemizde akıncı birlikleri, akıncılar ve osmanlı devleti hakkında bilgiler verilmektedir.

Anahtar Kelimeler:

 piri reis kitab ı bahriye özetikitabı bahriye hakkında bilgiKitab-ı Bahriye hakkında bilgipiri reis kitab ı bahriye hakkında bilgi kısapiri reis kitabı bahriye kısaca


Pirî Reis Kitab-ı Bahriye admin tarafından 4 Haziran 2011 tarihinde , Tarih - Türk Ve Osmanlı Tarihi kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Pirî Reis Kitab-ı Bahriye isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!