Sponsor Bağlantılar

   

Petrolün Tükenme Nedenleri?Sebepleri? Nelerdir?


-- Sponsor Reklam ---

Aslında Petrolün Tükenme Sebeplerine Bakmadan önce bence Madenlerin Tükenme Nedenleri demeliydik ama inşallah ilerleyen günlerde onuda paylaşacağız sizlerle. Sonuç itibari ile sadece petrol değil bir çok madenimiz stratejik önem taşımaktadır gerek biz gerek dünya için.
PETROLÜN  KEŞFİ ve Tarihçesi

Petrolle ilk tanışma, M. Ö . 3000 yıllarında Mezopotamya’da gözlenen yarı katı ve çamurlu bir maddenin çatlaklar arasından sızması ile olmuştur. Sızıntı kaynaklarının en ünlüsü Babil Şehri civarındaki Hit Bölgesi, şimdiki adıyla Bağdat’tır.

M.Ö. 3200 : Mezopotamya’da ve Babil kulesinde; asfalt ve harç

M.Ö. 1700 : Çin’de ısıtma aracı

1815 : Çekoslovakya-Prag’da cadde aydınlatması

1857 : Romanya- Petrol üreten tek ülke

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot OR
Suppress Placement Boxes.

1800 lü yılların sonu ve 1900 lerde petrol her gün artan oranda kullanılmaya başladı. Önceleri Sadece bazı makinelerin çalıştırılması ve gemicilik gibi alanlarda kullanılan petrol, petrolden oluşturulan türevlerinin artması ve Otomobillerin yaygınlaşması ile zirve noktasına 20 Yüzyıl sonları ve 21. yüzyıl ilk yıllarında çıkmıştır. Ancak fosil yakıtlardan olan Petrol ve Türevleri artan tüketim miktarları ve kısıtlı kaynaklar nedeni ile risk oluşturmaktadır. Tüketim miktarındaki artış bu hızla devam ederse önümüzdeki 50 Yılda Petrol Rezervlerinin tükeneceğini düşünmekteyim. Tabi alternatif kaynaklar bulursun bu süre biraz daha uzayacaktır. Dünya ülkeleri ve Türkiye olarak artık fosil kaynaklı yakıtlardan uzaklaşıp alternatif enerji kaynaklarına yönelmeliyiz.
Yenilenemez Enerji Kaynakları

Günümüzde yenilenemez enerji kaynaklarının kullanım oranı %95′in üzerindedir. Bu nedene önümüzdeki 50 sene içerisinde doğalgaz ve petrol gibi en yaygın kullanılan fosil enerji kaynaklarının tükeneceği öngörülmektedir. Toplam enerji kullanımında %5 gibi düşük seviyelerde kalan güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları ise, gün geçtikçe daha fazla kullanılmaktadır. Fosil yakıtların tükenmesiyle yenilenebilir kaynaklara yönelineceği aşikardır.
Aslında doğada yenilenemeyen enerji türü yoktur fakat bazı enerji kaynakları meydana gelişlerinin bir sebebi olarak yenilenmeleri çok uzun süreler almaktadır. Bu nedenledir ki bunlar, yenilenemez enerji kaynakları olarak adlandırılmıştır. Doğalgaz, kömür, petrol ve bor yenilenemez enerji kaynaklarıdır.
Ülkemizdeki Yenilenemez Enerji Kaynakları
Doğalgaz: Dünyada ısınmada %75 gibi bir oranla en çok kullanılan yakıt türüdür. Dünyanın toplam enerji tüketiminin ise, %22′sini karşılamaktadır. Çok eski tarihlerden beri kullanılmaktadır. Ülkemizde kullanılan doğalgazın tamamına yakının komşu ülkelerimizden temin etmekteyiz.
Kömür: Yeraltında bulunan sertleşmiş hayvan fosillerinin oluşturduğu kolayca yanabilen siyahımsı bir maddedir. Ülkemizde en çok bulunan kömür türü linyit olup, yaygın şekilde kullanılmaktadır. Taşkömürü ise, Zonguldak, Ereğli ve Amasra bölgelerindeki kömür yataklarından çıkartılır. Buradaki madenlerde çıkartılan taşkömürleri yüksek kalori vermeleri ve pahalı olmaları nedeniyle daha çok demir-çelik sanayilerinde kullanılmaktadır.
Petrol: Türkiye’de fazla petrol yatağı bulunmadığından %90′ına yakınınn ithal ederiz. Türkiye’de bulunan petrol yataklarının ise % 98′i Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunur. Adıyaman ve Mardin çevresinde çıkarılan petrolümüzün tamamı ve ve ithal edilen petrolümüz, İzmir’deki Aliağa, Mersin’deki Ataş, İzmit’teki İpraş ve Batman rafinerilerinde işlenmektedir.
Bor: Dünyadaki bor rezervinin %70′i sadece Türkiye’de ege bölgesinde bulunmaktadır. Kalan borun tamamına yakını yani %30′luk kısmı ise ABD’de bulunmaktadır. Türkiye’de borun bulunduğu yerler Balıkesir (Bigadiç, Sandıklı, Susurluk), Eskişehir (Seyitgazi), Kütahya (Emet) ve Bursa’dır.
madenlerin hızla tükenmesinin sebepleri nelerdir, petrolün tükenmesinde insanların sebebi
petrolün hızla tükenmesi sebebi nelerdir, petrolün hızla tükenmesi sebepleri nelerdir, petrolun hızla tükenmesinin sebebi nedir?, petrolün hızla tükenmesinin sebepleri nelerdirSponsor Reklamlar

Tüm kadın giyim markası fırsatları için tıklayın !


Bir önceki konumuz olan Logaritma Ders Notları – Konu Anlatımı başlıklı makalemizde ders notları, doğal logaritma fonksiyonu ve konu anlatımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anahtar Kelimeler:

 petrolün hızla tükenmesinin sebebi nedirkömürün hızla tükenmesinin sebepleri nelerdirmadenlerin hızla tükenmesinin sebepleri nelerdirdoğal gazın hızla tükenmesinin sebepleri nelerdirmadenlerimizin tükenmesi


Petrolün Tükenme Nedenleri?Sebepleri? Nelerdir? admin tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde , Eğitim - Taban Puanlar kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Petrolün Tükenme Nedenleri?Sebepleri? Nelerdir? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!