Sponsor Bağlantılar

   

Pankreas Nerede Bulunur?Pankreasın Görevleri?


-- Sponsor Reklam ---

Pankreas Nerede Bulunur, Pankreas Nerededir, Pankreasın Vücuttaki Yeri Nere
pankreas,pankreas nedir,görevleri,nelerdir
Karın boşluğunun üst tarafında ve bel omurlarının ön kısmında yerleşik bir organdır. Salgılarıyla sindirim fonksiyonuna yardımcı olur ve kan şekerini düzenler.Karın boşluğunun üst tarafında ve bel omurlarının ön kısmında yerleşik bir organdır. Salgılarıyla sindirm fonksiyonuna yardımcı olur ve kan şekerini düzenler.
Ortalama 15-20 cm uzunluğunda ve kadınlarda 55 gr erkeklerde 70 gr ağırlığındadır. Önden arkaya doğru yassılaşan pankreasın düzensiz olan biçimi çengele benzetilebilir.
Yetişkinlerde, günde 800-900 cm³ pankreas özsuyu salgılanır.a

Pankreasın Görevleri Nelerdir, Pankreas Ne işe yarar
Pankreas’ın iç ve dış salgı görevleri vardır. İç salgı görevini Langerhans adacıkları denen salgı hücreleri yapar. Bunların salgıladığı insülin, glukozun metabolizmasında en önemli rolü oynar ve yetersizliği şekerli diyabete neden olur. Dış salgı görevi akinus keseciklerine aittir. Bu salgı kesecikleri, pankreas özsuyu denen ve onikiparmak bağırsağına dökülen alkali bir sıvı salgılar. Sıvı içinde, yiyeceklerden alınan glikojen ile nişastayı ayrıştırarak oligasakaritleri oluşturan amilopsin;oligasakaritleri monosakarite dönüştüren maltaz; mide pepsinlerinin etkisindeki proteinleri aminoasitlere ayrıştıran tripsin enzimi; kazein, jelatin ve keratini hidrolize eden, tripsinin etkinleştirdiği kimotripsin enzimi; yağları hidrolize ederek, yağ asitleri ve gliseritleri oluşturan steapsin olarak anılan bir lipaz vardır.

Salgı miktarı

Yetişkinlerde, günde 800-900 cm³ pankreas özsuyu salgılanır. Pankreasın salgıladığı bu öz suyu lipaz, amilaz ve tripsinojendir. Tripsinojen protein, lipaz yağ ve amilaz da karbonhidratların sindirimini gerçekleştiren salgılardır (enzimlerdir).Sponsor Reklamlar

Tüm kadın giyim markası fırsatları için tıklayın !


Bir önceki konumuz olan Turkcell den Mp3 İndirme Hizmeti. Turkcell Mp3 Kampanyası Katılım Şartları, Ücreti başlıklı makalemizde mp3, mp3 indirme ve turkcell hakkında bilgiler verilmektedir.

Anahtar Kelimeler:

 pankreas neredepankreas nerede bulunurpankreas nerededirpankreas yerivücutta pankreas nerededirpankreas vücutta nerededir


Pankreas Nerede Bulunur?Pankreasın Görevleri? admin tarafından 29 Nisan 2011 tarihinde , Sağlık kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
    yeni 10
Benzer Konular
Pankreas Nerede Bulunur?Pankreasın Görevleri? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
1 response to “Pankreas Nerede Bulunur?Pankreasın Görevleri?”
  1. ahmet diyor ki:

    oniki prmak bağğırsağına dökülürrrrrrr

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!