Sponsor Bağlantılar

   

Marmara Bölgesi’nde en fazla görülen meslek grupları? bölgeyle ilişkileri nedir?


-- Sponsor Reklam ---

Bu bölgemizde yaşayan insanların geçim kaynaklarının neler olduğunu sorduğunuzda aslında bence öncelikle ilk karşınıza çıkan cevap sanayi olmalı. Çünkü ülkemiz sanayi şirketlerinin en büyükleri ve en fazla istihdam sağlayanları bu bölgemizdedir. Tüpraş, Ford Otosan,Tofaş (Fiat),Aksa Kimya,Çimsa,Bosch Ev Aletleri,Arçelik ve Beko liste böyle uzayıp gider. Sonrasında Bankalarımızın Bir kaç tanesi haricinde tamamı diyebiliriz.

Marmara Bölgesi’nin halkı geçimini

sağlar. Ve bölgede görülen meslekler de bu 4 önemli alanla ilişkilidir. Bölge, ülkemizde sanayinin, turizmin, finans, yatırım, eğitim ve operasyonun merkezidir. Alttaki mesajı okuyunuz.

Türkiye’nin başlıca sanayi bölgesidir. Bölgedeki en gelişmiş sanayi alanı İstanbul-Bursa-İzmit eksenidir. İlkçağ’dan beri önemli bir ticaret merkezi olan ve kıtalararası ulaşım yolları üzerinde bulunan İstanbul, bölgeye ülke çapında bir üstünlük sağlar. Bölgenin diğer yörelerinde de yaygın sanayi faaliyetlerine rastlanır. Üretilen başlıca sanayi malları arasında işlenmiş gıda, dokuma, hazır giyim, çimento, kağıt, petrokimya ürünleri, beyaz eşya, gemi ve yat sayılabilir.
Bölgede aynı zamanda tarım da çeşitlenmiştir. Ekili alanların yaklaşık yarısı buğday tarlalarından oluşur. Buğday üretimini, şekerpancarı, mısır ve ayçiçeği üretimi izler.

Türkiye’nin ayçiçeği üretiminin yaklaşık %73′ünü, mısır üretiminin yaklaşık %30′unu gerçekleştiren bölgenin sebze ve meyve üretimi de önemli bir miktarı bulur. Mısır üretiminde Karadeniz Bölgesi’nden sonra ikinci sırada yer alan bölge, zeytin üretiminde de Ege Bölgesini izler. Sofralık Gemlik zeytinleri ünlüdür. Bağcılık konusunda da gelişmiş olan bölgede, Tekirdağ, Şarköy, Mürefte, Avşa ve Bozcaada üzüm ve şaraplarıyla tanınır.

Avrupa’nın güneydoğusunda yer alan Marmara Bölgesi, dünyanın en güzel manzaralarına, önemli mimarlık ve sanat eserlerine sahiptir. Marmara Denizi’ndeki adalar, yarımadalar ve koylar, bölgedeki dağlar ve ormanlar ile kentlerde tarih ve doğa içiçedir. Birçok büyük uygarlığın doğduğu ve gelişip kök saldığı bu bölge, iki kıta arasında geçiş yapan kavimlerin göç yollarını oluşturmuştur. Bu kavimlerin ve bölgeye yerleşen ulusların bıraktıkları izlere adım başında rastlamak mümkündür. Eşsiz doğal ve tarihi değerlere sahip olan bölgede turizm de çok gelişmiştir. Her yıl bölgeye önemli sayıda turist gelmektedir. Bölge Türk turizminin ülke genelinde finans, yatırım, eğitim ve operasyon merkezidir.

marmara bolgesi meslek gruplari, marmara bolgesinde meslekler, marmara bolgesinin meslek gruplari, marmaradaki meslekler nelerdir,Sponsor Reklamlar

Tüm kadın giyim markası fırsatları için tıklayın !


Bir önceki konumuz olan Logaritma Ders Notları – Konu Anlatımı başlıklı makalemizde ders notları, doğal logaritma fonksiyonu ve konu anlatımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anahtar Kelimeler:

 marmara bölgesinde görülen mesleklermarmara bölgesi görülen mesleklermarmara bölgesindeki mesleklermarmara bölgesinin görülen mesleklerimarmara bölgesindeki görülen mesleklermarmara bölgesi meslekler


Marmara Bölgesi’nde en fazla görülen meslek grupları? bölgeyle ilişkileri nedir? admin tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde , Eğitim - Taban Puanlar kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
    yeni 10
Benzer Konular
Marmara Bölgesi’nde en fazla görülen meslek grupları? bölgeyle ilişkileri nedir? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
2 responses to “Marmara Bölgesi’nde en fazla görülen meslek grupları? bölgeyle ilişkileri nedir?”
  1. misafirim... diyor ki:

    ya sağolun bu yazılar için ödeve çok yardımcı oldu :)))))

  2. osman32 diyor ki:

    Ödeve Çok yardımcı oldu saolun :))))

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!