Sponsor Bağlantılar

   

Lenfosit (LYM) Nedir?


-- Sponsor Reklam ---

Lenfosit (LYM) Nedir?

Hastaneye gidip tahlil yaptırdığımız zamanlarda bir uzman gibi alırız elimize ve orada yazılı olan değerleri çokta bu işten anlıyor gibi incelemeye başlarız.Bir şey bilmeyiz aslında çoğumuz ama Biyokimya laboratuvarının Referans değerleri arasında ise rahat ederiz genelde.

Lenfositler  de diğer kan hücreleri gibi kemik  iliğindeki ana hücreden kaynaklanırlar. Ana hücrelerin bir bölümü, lenfositlerin ön hücresi olan lenfoblastlara dönüşürler. Bu lenfoblastların da bir bölümü “Timus” organına gidip orada lenfositlere dönüşürler. Timus organında olgunlaşan lenfositlere T-lenfositleri denir.

Dosya:SEM Lymphocyte.jpg

T-lenfosit

Timus organında olgunlaşan lenfositlere T-lenfositleri denir.Tlenfositleri daha sonra vücudun lenfoid dokularına yayılırlar. Bu dokular lenf bezleri, dalak, bademcikler, bağırsaklardaki peyer plakları ve kemik iliğindeki lenfoid odaklardır. T-lenfositleri küçük lenfositlerdir. T lenfositleri istenmeyen molekül yani antijen, yu-_ kardaki benzetişe göre söylersek, düşman uyarısını alınca, bazı değişikliklere uğradıktan sonra birtakım maddeler salgılarlar. Lenfokin denilen bu maddelerle harekete geçirdikleri immün sistemin öteki hücrelerini bu istenmeyen molekül, yani düşman üstüne saldırtarak onu ortadan kaldırmaya çalışırlar. Bu yüzden, bu çeşit bağışıklığa “Hücre aracılığıyla oluşan bağışıklık” ya da “Hücresel Bağışıklık” denir.

Kemik iliğindeki öteki bazı ana hücreler de lenfoblastlara dönüştükten sonra kanatlılardan bağırsakların duvarı içine yerleşmiş olan bazı lenfoid dokuları (Bursa fabrisius)ın, insan ve öteki memelilerde ise kemik iliğinin kontrolunda gelişmelerini tamamlayarak olgunlaşırlar. Bunlara B-lenfositleri denir.

B-lenfositler

B-lenfositleri büyük lenfositlerdir. B-lenfositleri antijen ile uyarıldıklarında önce lenfoblast ve sonra plazma hücresi (plasmosit)ne dönüşürler. Plazma hücreleri tekrar aynı antijen ile uyarıldığında bu antijen ile birleşerek onu etkisiz hale getirecek özel maddeler oluştururlar. İmmünglobülin (Ig) veya Antikor denilen bu maddeler kan  serumunda çok miktarda bulunduğu ve genellikle serumdan elde edildiği için bu tip bağı- . şıklığa Serolojik ya da Hümoral Bağışıklık denir (Bu konularda ileride daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz)..

Lenfosit Değerleri Neyi Gösterir?

LYM yani Lenfosit ; kanda veya bağışıklık sisteminin doku ve organlarında (lenf bezi, dalak, timus gibi) bulunan, iltihabi hadiselerin olduğu bölgelere göç etme kabiliyetindeki hücrelerdir.

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot OR
Suppress Placement Boxes.

Normal değerleri : % 20,5-51,1 dir..

Lenfosit Düzeyi Neden Artar?

1) İnfeksiyon hastalıkları:
-akut infeksiyoz lenfositozis
-Sitomegalovirus infeksiyonu
-Bordatella pertussis
-Diğer viral enfeksiyonlar.
-Toksoplazmosis
2 )Ülseratif kolitis
3) Crohn hastalığı
4) Vaskülitler
5) İlaç hipersensitivitesi
6) Addison hastalığı
7) Tirotoksikozis

Lenfosit Düzeyi Neden Azalır?

1)İlerlemiş malign hastalıklar
2) Evre II-III Hodgkin hastalığı
3) Kalıtsal immünglobulin hastalıkları
4) Aplastik anami
5) Ağır sol kalp yetmezliği
6) Kemoterapi
7) Radyoterapi
8 ) Cushing sendromu
9) Stres
10) Miyastenia gravis
11) Böbrek yetmezliği
12) Miliyer tüberkülozSponsor Reklamlar

Tüm kadın giyim markası fırsatları için tıklayın !


Bir önceki konumuz olan Turkcell den Mp3 İndirme Hizmeti. Turkcell Mp3 Kampanyası Katılım Şartları, Ücreti başlıklı makalemizde mp3, mp3 indirme ve turkcell hakkında bilgiler verilmektedir.

Anahtar Kelimeler:

 lym düşüklüğülym nedirkan tahlilinde lym nedirlym tahlili nedirlenfosit neden düşerlym yüksekliği


Lenfosit (LYM) Nedir? admin tarafından 1 Ocak 2011 tarihinde , Sağlık kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , , , , , ,
    yeni 10
Benzer Konular
Lenfosit (LYM) Nedir? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!