Sponsor Bağlantılar

   

Laptop alırken nelere dikkat etmeli


-- Sponsor Reklam ---

Günümüzde laptop bilgisayar kullanımı oldukça fazla. Çevremdeki birçok kişi de nasıl laptop alayım diye genelde bana soruyor. Sorarlarken şunları sıralıyorlar:

işlemcisi 2ghz, 4 gb ram, 320 gb hdd ,ekran kartıda paylaşımsız 512mb süper bir laptop ,fiyatı da çok ucuz

Bu yukarıda sıralananlar bütün laptoplarda bulunan bileşenler. Laptop alırken bu özelliklere bakıp alırsanız hata edersiniz. En son özelliklerin olması laptopun iyi olduğu anlamına gelmez. Parça uyumluluğu, stabil çalışma, servis imkanı vb gibi birçok kritere daha bakmak lazım.Çoğu arkadaş bir mağazaya girip şunu mu alayım bunu mu alayım , bunun özellikleri ondan daha fazla şeklinde bakarlar laptop alırken. Amatör yaklaşım olarak görüyorum. Ne istediğini bilmemek olarak görüyorum bu davranışları…
Kısaca bu yazımda bunlardan bahsedeceğim. Artık seçim yaparken burayı okursunuz

Tasarım :

Laptop alırken benim ön planda tuttuğum noktalardan biridir. Ama laptop alırken tasarımı ikinci plana atmalısınız. En önemli nokta teknik özelliklerdir. Bu nedenle tasarıma bakıp aldanmayın. Ama tasarımı kötü olan iyidir mantığı ile de yaklaşmayın. Acer’ın beyaz kasalarının ne kadar kötü olduğu bilinir ama teknik açıdan da çok iyi değildir.

İşlemci:

İşlemci seçerken önümüzde iki seçenek var AMD ve Intel. Birçok mağazada gezerken AMD işlemcilere rastlamanız pek kolay olmaz. Ucuz kampanyalı ürünlerde görebilirsiniz AMD işlemcileri. Nedeni ise Intel işlemcilerden ucuz olmasıdır.  Intel ,dizüstü piyasasında en iyi seçimdir bence. AMD işlemcilerin ısınma problemleri ve donma problemleri halen sürüyor. Intel işlemciler performans açısından da gayet iyi bir tercihtir.

Performans sizin için önemli ise ve oyun tutkunu iseniz Intel’in Quad işlemcilerini seçmelisiniz. Quad , 4 çekirdekli işlemci demektir. Intel QX şeklinde gördüğünüz işlemciler tam bir oyun canavarıdır. (X: extreme )

İşemcilere bakarken farklı numaralar görüyoruz. Örneğin T7000 P5000 . T ve P aslında çok fazla farklı isimlendirmeler değil. P serisinin güç tüketimi yalnızca 25W. T serisinin ise 35W. Bu iki işlemci serisinin modelleri arasındaki ana fark ön bellek boyutu, yüksek ve düşük hızlara sahip olmaları ve farklı FSB değerleri. Performans açısından bu işlemcilerden birini seçmek en doğrusu. 7000 -8000 değeri arttıkça performans da artar. İntel’in U,L,SU, SL harfleri olan işlemcilerinin ise batarya ömürleri uzundur. Batarya süresi önemli ise bu tür işlemci seçmelisiniz.

Önbellek:

Önbellek L harfi ile ifade ediliyor. Laptop satın alırken aslında çoğusu dikkat etmez ama aslında çok önemli.
Peki nedir bu önbellek?
Bir program çalıştırdığımızı düşünelim. Bu program açılışta yavaş açılan ağır bir program olsun. İşimiz bitti ve kapadık. Tekrar lazım olup açtığımızda ilk açılşından çok daha hızlı açıldığını göreceğiz. Bunun nedeni işlemci içine gömülü olan cache olarak adlandırdığımızönbellektir.
Cache Bellek, en son yaptığımız işlemleri değerlendirir; bir sonraki işlemi %90 tahmin edip, bu bilgileri tutan L1 ve L1 in %10 tutturamaması durumunda bu %10 un da %90′ı oranında (siz hesaplayın artık) tahmin eder ve bu bilgileri tutan L2 adı verilen işlemci çekirdeğine gömülü iki adet statik “ram”den oluşur. Cpu L2′de de bu bilgileri bulamaması durumunda ram’e gider. Orada da yoksa HDD’e (harddisk) gider. İkinci açılışta etkisini rahat gözlemleyebilirsiniz.

L2 önbelleğin performansa etkisi işlemciden işlemciye göre değişir. Örneğin P4 serisinde L2′yi 1mb’tan 2 mb’a çıkarırsan performans artışı oldukça fazla olacaktır, çünkü P4 işlemci mimarisinde L2 önbelleğin önemi büyüktür. Ancak Core2Duo gibi bir işlemcide L2 önbelleğin performans etkisi P4′tekine oranla daha düşük. Öyle ki 4mb L2 önbelleği bulunan E6600 aynı saat hızına OverClock yapılmış 2mb L2 önbellekli E6400′le neredeyse aynı performansı veriyor.
Kısaca önbelleğin kaç mb olduğu işlemci yoran uygulamalar için önem taşımaktadır.

Ekran Kartı:
Paylaşımsız ekran kartı seçmeniz mantıklı olandır. İşlemciyi yormaz. 512mb Geforce 9600 ekran kartını inceleyelim. Herkes 512mb rakamına takılır. Ne kadar büyük o kadar iyi diye düşünür. Mantıkta doğrudur. Peki bu MB olarak yazılan değer aslında nedir? 512MB demek grafik kartının ram miktarı demektir. Asıl bakılması gereken chipsettir. 9600 olarak gördüğümüz. Bunu incelemek gerekir. 512mb geforce 5400 ile 256mb Geforce 9600 ü karşılaştırırsak tabiki 2. yazdığım daha iyidir. Baştaki ram değerine bakıp aldanmayın.

Aldanılan bir başka nokta da şu: 1026MB ekran kartı. Aslında burada max. 1026mb ram değerine çıkabilir denmektedir. Bunu da işlemcinin ramini kullanarak yapar. Asıl değeri 334MB olabilir. Ama kullanıcının gözünü boyamak için bu yazar. 1026MB a çıkması normal ram ile birleşerek gerçekleşir yani paylaşımlı olduğunu gösterir.

Ciddi bir oyun tutkunu değilseniz ekran kartını çok da yüksek seçmemize gerek yoktur. Boşuna para verme olarak görüyorum bunu. Ama teknolojinin ilerlediği ve ileride grafik ağırlıklı programlar kullanabileceğimizi düşünürek iyi özelliklerde ekran kartı olması önem taşıyabilir. Asla daha net ,kaliteli film izleyeyim diye iyi ekran kartı almayın . Ortalama bir grafik kartı yeterli olacaktır.

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot OR
Suppress Placement Boxes.

Ekran :

Ekran seçerken TFT olmasına ve LED aydınlatma olmasına dikkat edin. TFT ekran geniş açılardan net görüntü imkanı verir. 15,4″ bence idealdir. 17″ de tercih edilebilir. Ama ağırlık ve boyutları olumsuz etkiler bu ufak artış.

RAM:

Ram bellek seçerken yüksek almak zorunda değilsiniz. Bu da yanlış. 4GB olsun çok olsun mantığı yanlıştır. Çünkü asıl bakılması gereken max ram miktarıdır. Yeni nesil laptoplarda 8gb a kadar çıkabiliyor. Anakarttaki slot sayısı ile ilgilidir. Örneğin 2gb olan bir makina seçip ileride ilave ettirmeniz daha mantıklı olur. Gerekmediği halde fazla para vermemek lazım. Alırken önemli nokta ne kadar arttırılabilir olmasıdır. Ddr2 bellekler satılıyor anakartlar bunlara göre uyumlu. Ama artık DDR3 bellekler çıkıyor. İleriye yönelik düşünülürse DDR3 destekli anakart tercih edilmelidir.

Harddisk:

Çok büyük olması ağırlığa etki eder biraz. Önemli nokta hdd’nin devir sayısıdr. Genelde 5200rpm olarak satılır laptoplarda.İdealdir. Ama 7200rpm lik olanları da vardır. İleriye yönelik iyi bir seçimdir. Ortalama 160gb hdd seçmek uygundur. Harici harddisk alıp takviye yapmak çok kolay olacağı için çok da büyük almaya gerek yoktur.

Diğer püf noktalar:

Genelde vista cdsi ile beraber veriliyor. Satın alırken xp driverlarının olup olmadığını da sormak bence iyidir. Çünkü vista birçok programda çalışmıyor. Eski oyunları sevenler için tam bir kabus.

Marka Seçimi:

Marka olarak Toshiba,Asus,Sony benim için ön planda. Acer’dan uzak dururum. Ama yeni kasaları gördüğüm kadarıyla iyi. Hp çok fazla arıza çıkartan bir marka. Aslında Asus’un son serilerinde de rastlıyoruz ama Asus teknik destek ve sağlamlık açısından iyi. Son test ettiğim Samsung markalı ürünlerde dayanıklı ve fan gürültüsü olmayan markalar arasında. Asus ve Toshiba ana parçalar hariç diğer parçalarını kendileri  üretiyor/geliştiriyorlar. Parça uyumluluğu açısından bu iki marka ilk sıradadırlar.

Markalı ve bilenmemiş markalı laptoplar hakkında da daha sonra bir yazı yayınlayacağım.Sponsor Reklamlar

Tüm kadın giyim markası fırsatları için tıklayın !


Bir önceki konumuz olan Msn En İçTEN Ayrılık Sözleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Laptop alırken nelere dikkat etmeli admin tarafından 12 Mayıs 2010 tarihinde , Bilgisayar - Bilişim kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:,
    yeni 10
Benzer Konular
Laptop alırken nelere dikkat etmeli isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!