Sponsor Bağlantılar

   

Laikliğin Kabulü (1928-1937)


-- Sponsor Reklam ---

Ülkemizde Laikliğin Kabulü

Basit anlatımıyla Laiklik Din ve Devlet İşlerinin Ayrılmasıdır. Ülkemiz içinde bulunduğu Coğrafyada her alanda öncü olduğu gibi laiklik alanında diğer devletlere öncülük etmiştir.

Laiklik Nedir

Laiklik, genelde, din ile devlet işlerinin ayrılması, devlet yönetiminde din prensiplerinin egemen olmaması şeklinde anlaşılmaktadır. Günlük lisanımıza yerleşen bu anlamı fazla incelemek, başka hangi anlamlara gelebileceğini araştırmak ihtiyacını duymuyoruz. Bize göre böyle bir prensip, hem Anayasamızın gereği, hem de modern yönetimin olmazsa olmaz kurallarından biridir.

Saltanatın kaldırılması, hilafetin kaldırılması, Şeriye ve Evkaf Vekâleti’nin kaldırılarak Şeriye ve Evkaf Vekâleti’nin kaldırılarak yalnızca din işleriyle uğraşacak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kurulması, tarikat ve zaviyelerin kapatılması aşamalarından geçen laikliğin tam anlamıyla yasal tabana oturtulması için, 1924 Anayasası’nda yeralan “Türkiye devletinin dini İslâm’dır” deyimini tartışmaya koyulan TBMM, 10 Nisan 1928′de Anayasa’nın ikinci maddesini değiştirip, 16. ve 38. maddeler gereğince milletvekilleri ile cumhurbaşkanının ant içerken söylemek zorunda oldukları “vallahi” sözcüğünü maddelerden çıkardı. Ayrıca, 26. maddedeki “ahkâmı şeriyenin tenfizi” (şeriat hükümlerinin yürütülmesi) sözcükleri de Anayasa’dan çıkarıldı. İnananların ibadetlerini kendi dilleriyle yapmalarını doğal bir hak olarak gören Mustafa Kemal’in, aydın din adamlarıyla yaptığı görüşmelerden sonra, 3 Şubat 1928′de hutbelerin Türkçe okunmasının kabul edilmesini, dualar ve ezanın Türkçeye çevrilmesi alışmaları izledi. 5 Şubat 1937′de Anayasa’nın ikinci maddesinde laiklik ilkesine yer verilmesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin laik bir devlet olduğunun yazılmasıyla, laiklik devrimi tamamlanmış oldu.

kaynak:Hatem Endüstri Meslek Lisesi ve 3 sutun comSponsor Reklamlar

Tüm kadın giyim markası fırsatları için tıklayın !


Bir önceki konumuz olan Osmanlı Devleti’nin uzun yaşamasının sırrı nedir başlıklı makalemizde osmanlı devleti'nin, osmanli devletinin uzun yasama sirri ve osmanlı nasıl uzun yaşayabildi hakkında bilgiler verilmektedir.

Anahtar Kelimeler:

 laikliğin kabulülaikliğin kabulü vikipedilaikliğin kabulü nasıl kabul edildilaikliğin kabulü hakkında kısa bilgilaikliğin kabulü kısacalaikliğin kabulü ile ilgili bilgi


Laikliğin Kabulü (1928-1937) admin tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde , Tarih - Türk Ve Osmanlı Tarihi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , , , , , ,
    yeni 10
Benzer Konular
Laikliğin Kabulü (1928-1937) isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!