Sponsor Bağlantılar

   

Kıbrıs Nasıl Fethedildi?


-- Sponsor Reklam ---

Kıbrıs’ın Fethi Hakkında Bilgi

Tarih ve Osmanlı Tarihi alanındaki bilgi paylaşımlarımıza Akdenizin Küçük Adası ama oldukça kıymetli adası kıbrıs ve fethine dair kısa bilgi notumuzla devam ediyoruz.Konumuz içinde kıbrıs ne zaman fethedildi ,kıbrısı kim fethetti sorusunun yanıtını vikipedia kaynaklı derlememiz ile sunacağı.

Kibris Venediklilerin elinde bulunmaktaydi. Misir’in alinmasindan sonra Memluklülere vergi veren Kibris, Osmanlilara vergi vermeye baslamisti. Ekonomik, stratejik ve cografi yönden çok önemli olan Kibris seferinin kolay olacagi düsüncesiyle Lala Mustafa Pasa Kibris Seferine taraftar olurken, Sokullu Mehmed Pasa ise yeni bir Haçli Seferine yol açacagi endisesiyle Kibris’in fethine muhalif kalmisti. 1570 yilinin Ekim ayinda Kibris’taki irili ufakli tüm sehirler alinmis, Kibris’in baskenti durumundaki Lefkose Osmanlilarin eline geçmisti. Ancak Kibris’in en önemli kentlerinden olan Magosa henüz alinamamisti. Lala Mustafa Pasa komutasindaki Osmanli birlikleri yardimci birliklerin de gelmesiyle, Magosa kalesini karadan ve denizden kusatmaya basladi. Yaklasik bir yil süren kusatmadan sonra Magosa da teslim olmak zorunda kaldi (4 Agustos 1571). Adaya Türkler yerlestirildi.



Sponsor Reklamlar





Tüm kadın giyim markası fırsatları için tıklayın !


Bir önceki konumuz olan Akıncılar başlıklı makalemizde akıncı birlikleri, akıncılar ve osmanlı devleti hakkında bilgiler verilmektedir.

Anahtar Kelimeler:

 kıbrısı kim fethettikıbrıs nasıl fethedildikıbrısı kim fethetmiştirosmanlı zamanında kıbrısı kim fethettikıbrıs kim tarafından fethedildikıbrıs osmanlılar tarafından nasıl fethedildi


Kıbrıs Nasıl Fethedildi? admin tarafından 19 Haziran 2011 tarihinde , Tarih - Türk Ve Osmanlı Tarihi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
    yeni 10
Benzer Konular
Kıbrıs Nasıl Fethedildi? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!