Sponsor Bağlantılar

   

Kanın Vücutta dolaşımı, Kan neden hareket eder?, Kan neden vücudumuzda dolanır?


-- Sponsor Reklam ---

KANIN VÜCUTTA DOLAŞIMI

http://www.bilimblog.com/img/ischemic_penumbra1.jpg

 1. 1. KAN DOLAŞIMI

Yaşamımızı devam ettirebilmemiz için gerekli olan maddeler vardır. Bu maddelerin, vücudumuzun her köşesine ulaşması gereklidir. Bu maddelerden en önemlisi kandır. Kalp tarafından pompalanan kan, damarlar içerisinde dolaşarak vücudumuzun diğer bölümlerine ulaştırılır. Kanın vücuttaki bu dolaşımını sağlayan yapı ve organlar kalp ve damarlardır.

Kalp ve damarlar sayesinde vücudumuz için gerekli olan maddeler, tüm yapı ve organlarımıza taşınmış olur. Ayrıca bu yapı ve organlarda bulunan zararlı maddeler de yine kan ile taşınır. Taşınan zararlı maddeler ise görevli yapılarca vücuttan uzaklaştırılır.

KAN, DAMARLAR İÇİNDE NASIL HAREKET ETMEKTEDİR? Vücudumuzda bir pompa olmasaydı kan, damarlarımızda hareket edemezdi. Damarlarımızda kanın hareketini sağlayan pompa, kalbimizdir. Kalp, sürekli kasılarak damarlarımıza kan pompalayan özel bir kastan oluşmuştur. Kalbimizin atışlarını nabız olarak hissedebilir ve böylece kalbimizin dakikada kaç kez attığını sayabiliriz.

NABIZ: Kalbin pompaladığı kanın, damarlarımıza yaptığı etkidir. Nabız sayısı, kişiden kişiye farklılık gösterir. Bunlar, farklı olmakla birlikte birbirine yakın sonuçlardır. Çocukların bir dakikadaki nabız sayısı 80–100, yetişkinlerin 70–80, bebeklerin ise 100–120 arasındadır.

http://www.drjugalkishoresclinic.com/images/circulatory.jpg

Küçük yaşlarda nabız sayısı fazladır. Yaş ilerledikçe nabız sayısı düşer. Enerji ihtiyacı fazla olan bebek ve çocukların kanlarının, vücutlarında daha hızlı dolaşması gerekir. Bunun için kalpleri daha hızlı atar ve nabız sayıları daha fazladır. Yetişkinlerde ise, çocuklara göre enerjiye ihtiyaç azalır. Böylece vücuttaki kan dolaşımı daha da yavaşlar ve kalp daha az sayıda atar.

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot OR
Suppress Placement Boxes.

2. STETOSKOP: Doktorların, vücut içindeki sesleri dinlemek için kullandıkları bir tıp aletidir. “Y” şeklinde yumuşak bir hortumdan yapılmıştır. Tekli ucu, vücuttaki sesleri algılayan yuvarlak kapak biçimindedir. Çatala benzeyen diğer iki uç ise sesi ileten bir düzenekten oluşur. Bu iki ucu, doktorlar kulaklarına takarlar. Tekli uç ise vücudun dinlenecek bölgesine konularak kullanılır.

Doktorlar, kalbin ve akciğerlerin sesini dinleyebilmek için stetoskop kullanırlar. Stetoskopla yapılan dinlemede, kalbin düzenli atıp atmadığı kontrol edilir. Akciğerlerin dinlenmesinde ise soluk alıp vermeyle ilgili bir sorun olup olmadığı araştırılır.

3. KAN VÜCUTTA NEDEN DOLAŞIR?

Kalbimizin pompaladığı kan, besin ve oksijeni vücudumuzun her yerine ulaştırır. Besinlerden enerji elde etmek için soluduğumuz oksijeni kullanırız.

Kanda bulunan oksijen, vücutta kullanıldıktan sonra vücut için zararlı olan karbondioksit oluşur. Karbondioksit, damarlarla kalbe döner. Kalpten de akciğerlere giderek soluk vermeyle dışarı atılır.

Vücudumuzdaki damarların bazılarında dolaşan kan, bol miktarda oksijen içerir. Bazılarında ise yüksek oranda karbondioksit bulunur. Bol oksijen içeren kanın rengi parlak kırmızı, karbondioksit içeren kanın rengi ise koyu kırmızı renktedirSponsor Reklamlar

Tüm kadın giyim markası fırsatları için tıklayın !


Bir önceki konumuz olan Sıfat Fiil Nedir? Sıfat Fiil Ekleri, Örnekleri ve Cümleleri başlıklı makalemizde çekim ve fiil nedir, edebiyat ödev indir ve edebiyat ödevleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Anahtar Kelimeler:

 kan vücutta neden dolaşırkan vücudumuzda neden dolaşırkan dolaşımı niçin gereklidirkan vücutta niçin dolaşırkan neden vücutta dolaşırbesin ve oksijen vücudumuzdaki her bölgeye nasıl ulaşır


Kanın Vücutta dolaşımı, Kan neden hareket eder?, Kan neden vücudumuzda dolanır? admin tarafından 31 Aralık 2010 tarihinde , Biyoloji Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , , , , , ,
  yeni 10
Benzer Konular
Kanın Vücutta dolaşımı, Kan neden hareket eder?, Kan neden vücudumuzda dolanır? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
7 responses to “Kanın Vücutta dolaşımı, Kan neden hareket eder?, Kan neden vücudumuzda dolanır?”
 1. admin diyor ki:

  Kanın Vücutta dolaşımı, Kan neden hareket eder?, Kan neden vücudumuzda dolanır?

 2. admin diyor ki:

  Kanın Vücutta dolaşımı,

 3. gdsaw4rfdaw diyor ki:

  süper

 4. ilker diyor ki:

  güzel olmuş

 5. elif diyor ki:

  besinler ve oksijen vücudumuzdaki her bölgeye nasıl ulaşır

 6. rumy diyor ki:

  çok kötü ben bunu istememiştimki be alh alh********:

 7. fdrrşglmfrtlhşbp diyor ki:

  çok kötü

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!