Sponsor Bağlantılar

   

İyonların Ekonomik Faaliyetleri Hakkında Bilgi


-- Sponsor Reklam ---

İyonların Ekonomik Faaliyetleri Hakkında Bilgi

Merhaba Ege Bölgemizin İzmir ve Büyük Menderes nehirleri arasındaki bölgede tarih sahnesine merhaba diyen İyon Uygarlığı ve Bu uygarlığın Ekonomik faaliyetleri hakkında Merak ettiklerinizi elimizden geldiğince sizinle paylaşmaya çalıştık yararlı olacağını umarım.

İyonya İzmir ile Büyük Menderes Irmağı arasında kalan kıyı bölgeye eskiden verilen isim. Buranın en eski sakinlerine; İyonlar veya İyonyalılar denmektedir. İyonlar muhtemelen M.Ö. 2000 yıllarında buraya yerleşmiş olup, uzun müddet Hititlere tabi yaşamışlardı. Aka medeniyeti ile eski Anadolu kültürünün etkisi altında kalan İyonlar, toprak bakımından zengin ve Ön Asya ticaret yolunun sonunda bulunan bu ülkede kısa zamanda parlak bir medeniyet kurmaya muvaffak oldular. En önemlileri Millet (Miletos), Efes (Efesos), ve İzmir (Smyrna) olan İyon şehirleri ticaret, denizcilik ve sanatta büyük başarı göstermişlerdi

İyonlar genellikle ayrı ayrı şehir devletleri halinde yaşamışlar ve büyük bir birlikkurmaya muvaffak olamamışlardır. Şehir devletleri ilk zamanlarda krallar tarafından yönetilmekteydi. Çok geçmeden büyük bir güç haline gelmeyi başaran asiller sınıfı, M.Ö. 9. yüzyılda kralları ortadan kaldırarak devlet işlerini ellerine geçirdiler. Asiller M.Ö. 8. yüzyılda başgösteren Lidya tehlikesi üzerine ordu ve devlet yönetimini Tiran adı verilen kuvvetli devlet adamlarına bıraktılar. Tiranlar memleketlerinde Özellikle imar faaliyetlerine ağırlık verdiler. Bu sırada kuvvetli bir duruma gelmiş bulunan Lidyalılar, İyonların Anadolu ve Ön Asya ile ticaret yapmalarına engel olduklarından, İyonlar donanmalarıyla Akdeniz veKaradeniz’e açılarak kendilerine yeni pazar yerleri aramaya başladılar. Güney Fransa, Marsilya ve İspanya kıyılarında koloniler meydana getirdiler.

Bundan başka İyonlar, Mısır’da Kral Psammetik’in izniyle Navkratis şehrini kurdular. Bu şehir kısa bir süre sonra önemli bir ticaret merkezi halini aldı.

Lidya Krallığının yıkılmasından sonra İyon şehirleri İranlıların hakimiyeti altına girdi. İyonlar zamanla Yunanistan’dan gelen göçmenlerle yunanlılaştılar.

İyonlar genel olarak, Hitit ve Mısır medeniyetlerinin tesiri altında kaldılar. Aldıkları bu medeniyeti ilerleterek Özellikle Yunan medeniyetine önemli ölçüde tesir ettiler. Fenike alfabesinden alınan çeşitli Yunan alfabeleri içinde en çokkullanılan İyon alfabesi olmuştur.

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot OR
Suppress Placement Boxes.

İyonlar insanlar gibi düşünmekte olan çeşitli tanrılara taparlardı. Şehirmimarisinde önceleri tahta ve kerpiç, sonradan taş kullandılar. M.Ö yedinci yüzyılda İyon adı verilen bir yapı tarzı ortaya koydular.

İyonlar, fikir hayatında ve bilim alanında önemli ilerlemeler gösterdiler. İyonyalılardan dünya çapında Ünlü ilim, felsefe ve edebiyat adamları yetişmiştir. Milletli Tales, Efesli Demokrites ve Heraklides, Sisamlı Hipokrites ve Pitagoras,İzmirli Homeros bunlardan en Ünlüleridir.Sponsor Reklamlar

Tüm kadın giyim markası fırsatları için tıklayın !


Bir önceki konumuz olan Osmanlı Devleti’nin uzun yaşamasının sırrı nedir başlıklı makalemizde osmanlı devleti'nin, osmanli devletinin uzun yasama sirri ve osmanlı nasıl uzun yaşayabildi hakkında bilgiler verilmektedir.

Anahtar Kelimeler:

 iyonlar hakkında kısa bilgiiyonların ekonomik faaliyetleriiyonların ekonomik faaliyetleri nelerdiriyonlar ekonomik faaliyetleriiyonlar hakkında uzun bilgilidyalilar ekonomik faaliyetleri


İyonların Ekonomik Faaliyetleri Hakkında Bilgi admin tarafından 27 Aralık 2010 tarihinde , Tarih - Türk Ve Osmanlı Tarihi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , , , , ,
    yeni 10
Benzer Konular
İyonların Ekonomik Faaliyetleri Hakkında Bilgi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
1 response to “İyonların Ekonomik Faaliyetleri Hakkında Bilgi”
  1. burak diyor ki:

    birazdaha iyi olabilir di

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!