Sponsor Bağlantılar

   

Geri Dönüşümün Ülkemize ve Dünyaya Yararları Nelerdir


-- Sponsor Reklam ---

Geri Dönüşüm Nedir?Yararları Nelerdir

Geri Dönüşüm Kavramı Yaklaşık 15 veya 20 Yıl kadar önce ülkemizde konuşulmaya başlamış olan bir kavramdır. Dünya ülkelerinin bir çoğu bu kavramı bizden daha uzun yıllar önce önemseye başlayıp gerekli tesisleri kurmuşlardır.Ülke olarak hayatımıza girmesi on beşyılı geçen Geri Dönümüşüm bu zaman zarfında pek önemsememiş olsakta 2000 li yılların başından itibaren Atıkların Geri Kazanılması önemsenmeye başlamış olup, Kocaeli ve İstanbulda Büyük Atık Geri Dönüşüm Tesisleri Kurulmuştur.Bugün sizlere Geri Dönümüşümün Ülkemize Ve Dünyaya Yararlarını anlatacağız.
Geri dönüşüm terim olarak, kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleriyle ham madde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılmasıdır.

Türkiye’de son birkaç yıldır gelişmekte olan bir oluşum. Böylece çevre kirliliğinin önüne bir engel daha koyup, doğaya katkıda bulunmuş oluyoruz. Aynı zamanda sadece çevre kirliliği açısından değil, hem ferdi hem de milli bir takım değerlerimiz açısından çok faydalı bir eylemdir…

Plastik Atıklar
Geri dönüşüm ile plastik atıkları kazanabiliriz.

Plastik malzeme, monomer yapısı ile karbon, hidrojen, oksijen, azot ve organik ya da inorganik elementlerden oluşmaktadır. Plastik malzeme atıldığında yaklaşık olarak 3000 yıl yeryüzünden yok olmamaktadır.Plastik geri dönüşümü sayesinde hem bu toprakları korumuş oluyoruz hem de 1 ton plastik ile 15000 Kw /sa tasarruf sağlamaktayız.

Alüminyum Atıklar
Geri dönüşüm ile alüminyum atıkları kazanabiliriz.

Atık olarak gözden çıkarılmış alüminyum, bizler için büyük önem arz etmeli. Çünkü alüminyum malzeme geri dönüşümü ile hiçbir şekilde kalitesinde kayıp yaşatmaz. Alüminyum üretiminde geri kazanılmış
alüminyumu kullanmamız demek, sera gazı emisyonunu azaltmamız demektir. Alüminyumun geri dönüşümü ile aynı zamanda suyumuzunda kirlenmesini engellemiş oluruz. Türkiye bizim, sahip çıkmalıyız.

Ambalaj atıkları

Geri dönüşüm ile ambalaj atıkları kazanabiliriz.

Geri dönüşüm için kullanabildiğimiz ambalajlar cam ambalajlar, metal ambalajlar, karton ambalajlar ve plastik ambalajlar olarak sınıflandırılabilir. Bu şekilde elde edilen atıklar dahil oldukları malzeme grubunun içerisinde geri dönüştürülebilirler.

Akü,pil atıkları ve e-atıkları

Geri dönüşüm ile akü,pil atıkları ve e-atıkları kazanabiliriz.

Global çerçevede teknolojimiz her geçen gün artmaktadır. Düşünmeden atık hanesine eklediğimiz her elektronik eşya, bize üretiminde harcadığımız maliyet kadar zarar vermektedir. Bu şekilde, iş gücümüzü verimsiz kullanmaktayız. Teknolojik atıklar olan piller, toprağa karışma durumunda telafi edilemeyecek zararlar yansıtmaktadır. E-atıklara karşı halkımızı bilinçlendirmeliyiz.

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot OR
Suppress Placement Boxes.

Geri dönüşüm yeniden kazanmaktır.

Geri dönüşümün önemini tabii kaynaklarımızın sınırsız olmadığını düşündüğümüz zaman daha iyi anlamaktayız. Geri dönüşümün önemini kavrayamadığımız zaman kaynaklarımızın tükeneceği kesindir. Geri dönüşüm ile kaynak israfının önlenmesini amaçlamaktayız. Kaynaklarımızı az kullanıyoruz ve böylece geleceğe daha güvenle bakıyor,hayat standartlarımızı yükseltiyoruz.

Geri dönüşüm kalkınmaya başlayan ülkelerde çok daha büyük önem arz etmektedir.Tabi kaynaklara ihtiyacımız şüphesizdir.

Ekonomik açıdan bizlere katkıda bulunacak her şey bizler için çok önemli olması gerekmektedir.

Geri dönüşüm ile ülkemize ithal edilen ve cari açığın artmasına neden olan malzemelerin alımını azaltmaktayız.

Geri kazanım ile çevrede birikme riski olan katı atıkların toplanmasını sağlamakta ve böylece çevremizi temiz tutmaktayız.

Geri dönüşüm kutularında biriken bu atıklar çeşitli işlemlerden geçirilerek yeni hammadde olarak değerlendirilmektedir.Sponsor Reklamlar

Tüm kadın giyim markası fırsatları için tıklayın !


Bir önceki konumuz olan İnsanı Güldüren Komik Bilimsel Gaflar başlıklı makalemizde komik gaflar hakkında bilgiler verilmektedir.

Anahtar Kelimeler:

 geri dönüşüm ülkemize ne yararlar sağlargeri dönüşümün ülkemize yararlarıgeri dönüşüm ülkemize ne yararlar sağlayabilirgeri dönüşüm ülkemize ne gibi yararlar sağlargeri dönüşümün ülkemize sağladığı yararlargeri dönüşümün ülkemize katkıları


Geri Dönüşümün Ülkemize ve Dünyaya Yararları Nelerdir admin tarafından 10 Ocak 2011 tarihinde , Genel Kültür kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
    yeni 10
Benzer Konular
Geri Dönüşümün Ülkemize ve Dünyaya Yararları Nelerdir isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!