Sponsor Bağlantılar

   

Gerçel Sayı Nedir, Gerçel Sayılar Kümesi Nedir


-- Sponsor Reklam ---

GERÇEL SAYI ve GERÇEL SAYILAR KÜMESİ NEDİR? HAKKINDA BİLGİ

MAtematik Dersi ile ilgili merak ettiklerinizi sitemiz Matematik Kategorisinde bulabilirsiniz. Konu anlatımlarımızın bu bölümünde Gerçel Sayı Nedir, Gerçel Sayılar Kümesi Nedir Sorularının yanıtlarını bulacaksınız.

Rasyonel ve irrasyonel sayıların genel adı ve tüm bu sayıların oluşturduğu küme (simgesi R). Reel sayı ve reel sayılar kümesi de denir. Bir başka yaklaşıma göre de, cebirsel ve transandant sayı kümelerinin birleşimi, gerçel sayılar kümesini verir. Rasyonel sayılar kümesi, gerçel sayılar kümesinin bir öz alt kümesidir. Q harfiyle gösterilir ve p ile q tamsayılar, q sıfırdan farklı olmak üzere p/q biçiminde yazılabilen sayılardan oluşur. Her rasyonel sayının devirli ondalık açılımı (1/6 = 0,1666… gibi) olduğu kanıtlanabilir.

Rasyonel sayılar kümesi ile sayı doğrusu arasında, her rasyonel sayıya bu doğru üzerinde bir nokta karşılık gelmek üzere bir eşleme kurulabilir. Ayrıca, herhangi iki rasyonel sayı arasında üçüncü bir rasyonel sayının var olduğu da kanıtlanabilir. Ancak sayı doğrusu üzerinde, rasyonel bir sayıyla eşlenemeyen noktalar da vardır. Bir başka deyişle, sayı doğrusu rasyonel sayılarla doldurulamaz. Örneğin, karesi 2 olan bir rasyonel sayı yoktur. Bunun gibi, ¹=3,14159265358979323… sayısı bir devirli ondalık açılım değildir. İşte, sayı doğrusu üzerindeki rasyonel olmayan noktalarla eşlenen ya da devirli ondalık açılımı olmayan gerçel sayıların oluşturduğu kümeye irrasyonel sayılar kümesi denir. Rasyonel ve irrasyonel sayı kümelerinin arakesiti boş, birleşimi ise gerçel sayılar kümesidir. Gerçel sayılar kümesi, içinde sıralama özelliği bulunan en geniş sistemdir ve bir cisim yapısındadır.Sponsor Reklamlar

Tüm kadın giyim markası fırsatları için tıklayın !


Bir önceki konumuz olan Türkiye’de Nüfus ve Yerleşme başlıklı makalemizde Fizyolojik Nüfus Yoğunluğu, Tarımsal Nüfus Yoğunluğu ve Türkiye’de Doğal Nüfus Artış Hızı (Doğurganlık Hızı) hakkında bilgiler verilmektedir.

Anahtar Kelimeler:

 reel sayılar kümesi nedirgerçek sayılar kümesi nedirgerçel sayı nedirsayı kümeleri nelerdirgerçel sayılar nelerdir


Gerçel Sayı Nedir, Gerçel Sayılar Kümesi Nedir admin tarafından 26 Mayıs 2011 tarihinde , Matematik kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Gerçel Sayı Nedir, Gerçel Sayılar Kümesi Nedir isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!