Sponsor Bağlantılar

   

Ferhat ile Şirin’in Aşk Hikayesi | Kısa Özeti | Ödevi


-- Sponsor Reklam ---

Bu makalemizde Türk Edebi Aşk Hikayelerinden Ferhat ile Şirin’in Aşk Hikayesinin kısa bir özetine yer vereceğiz sizde bu makaleyi okuyarak bu eski aşkın hikayesini öğrenebilir ve ibret alabilirsiniz;

Öykünün kaynağı, İran Edebiyatı’nın ünlü eseri Şahname’dir. Şahname’de öykü Hüsrev ü Şirin adıyla anlatılmış, ondan sonra da pek çok mesnevide ele alınmıştır. Öyküye Hüsrev ü Şirin’den ayrı adla işleyen yazar, ünlü Türk yazarı Ali Şir Nevai’dir. Balkanlar’dan Türkistan’a kadar Türk ve İran halkları arasında yaygın olarak anlatılan bir anlatışa göre öykünün konusu şöyledir:

Horosan diyarındaki Erzen veya Armen kentinin hükümdarı Mehmene Banu, kız kardeşi Şirin için bir köşk yaptırmıştır. Köşkü süslemeye gelen nakkaş Behzad’ın oğlu Ferhat, orada Şirin’i görür ve iki genç birbirine vurulur. Mehmene Banu, gençlerin kavuşmasına engel olur. Ferhat’ın Şirin’i alabilmesi için bir şart koşar: Ferhat ona kavuşmak için bir dağı delerek, dağın ardındaki suyu köşkün yakınına akıtacaktır. Ferhat dağı delip suyu akıtırsa da Mehmene Banu sözünde durmaz. Ferhat zindana atılır. Amasya kentinin hükümdarı Hürmüz Şah, Ferhat’ı kurtarıp hizmetine alır. Sonra iki genci evlendirmek için Şirin’i ister, fakat reddedilir.

Bunun üzerine iki hükümdar arasında savaş çıkar. Savaş sırasında Hürmüz Şah’ın oğlu Hüsrev de Şirin’e aşık olur. Mehmene Banu savaşı kaybedip kaçar. Şirin’i sarayına götüren Hürmüz Şah oğlunun âşık olduğunu öğrenince bu sefer o Ferhat’ı zora koşar. Ferhat bu sefer de dağı delerse saraydaki kadınlar ona Şirin’in öldüğünü söylerler. O da kendini öldürür. Bunu duyan Şirin de koynunda sakladığı hançerle intihar eder. İki sevgili yan yana gömülür.

1854 yılından beri birçok Türkçe baskısı yapılan öyküyü Nazım Hikmet aynı adla oyunlaştırmış, Ferhat’ın dağdan su getirmesi motifini işlerken, insanlığa yararlı olmanın, kişisel sevgiyi nasıl gölgede bıraktığını göstermiştir.Sponsor Reklamlar

Tüm kadın giyim markası fırsatları için tıklayın !


Bir önceki konumuz olan Yokluğunda da Severim!(Sevgi-Aşk Yazıları) başlıklı makalemizde aşk yazıları, kısa yazılar ve sevgi yazıları hakkında bilgiler verilmektedir.

Anahtar Kelimeler:

 ferhat ile şirin özetiferhat ile şirin hikayesi özetiferhat ıle şirın hıkayesı kısa özetıferhat ile şirin hikayesinin özetiferhat ile şirin özetferhat ile şirin hikayesinin kısa özeti


Ferhat ile Şirin’in Aşk Hikayesi | Kısa Özeti | Ödevi lussio tarafından 4 Nisan 2012 tarihinde , Kısa HiKayeler kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Ferhat ile Şirin’in Aşk Hikayesi | Kısa Özeti | Ödevi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!