Sponsor Bağlantılar

   

Democritus Kimdir,Hayatı,Eserleri,Hakkında Bilgi


-- Sponsor Reklam ---

Democritus Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi-Democritus Kimdir,Hayatı,Eserleri,Hakkında Bilgi

Abdera’ lı Democritus, Trakya’da bir İyon’ya kentinin bir kolonisinde doğmuştur. Bu şehir, bugünkü Taşoz Adasının karşısında Abdera’ dır. Babası çok zengindi. Gezginci bir bilgin olan Democritus’ un yüz yaşından fazla yaşadığı sanılmaktadır. O zamanda; matematik, biyoloji, coğrafya, astronomi, gökbilimi, ekonomi ve sosyoloji gibi çok değişik sahalara yönelik bir bilgisi vardı. İnsanları konu alan çok sayıda yazılar yazmıştır. Fakat, bu eserlerin birçoğu kaybolmuş ve zamanımıza kadar gelememiştir.
Democritus, maddenin çeşitli boyutlarda ve biçimlerde, değişik hız dereceleri olan atomlardan oluştuğu düşüncesiyle, ilk atomkuramını ortaya atmıştır. Bu sözleri arasındaatom kuramının temelleri gizlidir. Hiç bir şey bir rastlantı sonucu ortaya çıkmaz. Ancak mantık ya da bir gereksinme sonucu var olur. Hiç bir şey yoktan var edilemez ve var olan hiç bir şey de tümüyle yok edilemez. Evren, bir dış etkenle oluşturulmadığı için de sonsuzdur. Var olan her şey atomlar ve bu atomların arasındaki boşluklardır. Yunan dehasının doğurduğu atomizm ve bu felsefe okulunun Leucippe’le beraber kurucusu sayılır.
Democritus’un deli olduğunu söyleyen hemşehrileri onun, ünlü tıp bilgini Hippocrates’ten muayene edilmesini isterler. Filozofu muayene eden Hippocrates, “Hasta değil, pek büyük bir akıl ve deha” olduğunu söylemiştir. En küçük atomdan tutunuz da en büyük yıldıza kadar her şeyin harekette olduğunu ta o zamanlar söylerdi. Bu kadar eski bir çağda bu kadar ileri düşünceli bir bilgin daha görülmemiştir. Eserlerinin birçoğu zamanımıza kadar ulaşamamıştır. Matematik çalışmaları da çok ileri düzeydeydi. “Sayılar”, “Geometri”, “Teğetler” ve “İrrasyoneller” belli başlı eserleridir.Sponsor Reklamlar

Tüm kadın giyim markası fırsatları için tıklayın !


Bir önceki konumuz olan Güncel KPSS ve LYS de çıkabilecek Tarih Soruları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Anahtar Kelimeler:

 democritus kimdir kısacademocritus kimdir vikipedidemocritus hakkında bilgidemocritusun hayatı vikipedidemocritus hayatı vikipedidemocritusun hayatı hakkında kısa bilgi


Democritus Kimdir,Hayatı,Eserleri,Hakkında Bilgi admin tarafından 25 Nisan 2011 tarihinde , Tarih - Türk Ve Osmanlı Tarihi kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Democritus Kimdir,Hayatı,Eserleri,Hakkında Bilgi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!