Sponsor Bağlantılar

   

Buzlu Yollarda Araba Tekerleklerine Zincir Takılmasının Nedeni


-- Sponsor Reklam ---

Kışın Kar yağışı Başladıktan sonra araç şoförlerinin en önemli sorunlarından biri Karlı ve Buzlu Yollarda araç sürmektir. Bugün sizlere Buzlu ve Karlı yollarda Araba kullanırken Neden Zincir Takılır Sorusunun Yanıtını vereceğiz.
Buz veya kar üzerinde sürtünme kuvveti azdır. Otomobillerin, araçların kaymalarını önlemek için zincir takılır ve böylece zincir sayesinde sürtünme arttırılır ve kayma önlenir.

Karlı yollarda, karın sertleştiği yollarda ve buzlu zeminlerde mutlaka zincir takmalıyız. Aksi takdirde arabamız patinaj ya da frenleme sorunu yaşarız. Zincirin işlevi özellikle kar ve buzlu bir yolda, kışlık lastiklerinin yetmediği durumlarda devreye girer. Zincir yapısı gereği kara, buza tutunması daha yüksektir. Daha doğrusu saplandığı için araba bizi daha emniyetli götürür. Eğer aracınız önden çekiçli bir otomobilse, çekicin olduğu lastiğe zincir takılmalı. Arkadan itişli ise iş değişir. Tabi çekiş için arka lastiklere takmamız lazım ama kış koşullarında, ön lastiğimizde en az bir tane zincir tararsak manevra kabiliyetimizi yok etmemiş oluruz. 4×4 araçlarda çekiş üstünlüğü nedeniyle aracın marka ve modeline bağlı olmak üzere zincir seçmeliyiz. 4×4 ‘ lerde otomobillerde kullanılan zincirleri kullanmamalıyız. Diğer yandan kutularda normal şartlarda iki tane zinçir çıkar. Ama ihtiyaç duyduğunuzda, servisinizin de fikrini alarak aracınıza 4 tane zincir takabilirsiniz. Peki zincir nasıl takılır. Zincirdeki birleştirme parçalarının sivri uçları mümkün olduğunca lastiğinizin yanağına temas etmemesine özen gösterin. Yoksa lastiğe büyük zarar verin. Zinciri çevirin ve takmaya hazır hale getirin. Zincirin renkli kısmını lastiğin arka etrafında birleştirin. Diğer kısımlarını da lastiğin etrafını saracak şekilde öne getirin ve iki yerden karşılıklı birleştirin.Sponsor Reklamlar

Tüm kadın giyim markası fırsatları için tıklayın !


Bir önceki konumuz olan İnsanı Güldüren Komik Bilimsel Gaflar başlıklı makalemizde komik gaflar hakkında bilgiler verilmektedir.

Anahtar Kelimeler:

 kışın karlı ve buzlu havalarda araçların zincir takmasının nedenibuzlu yollarda araba tekerleklerine zincir takılmasının nedenleribuzlu yollarda araba tekerleklerine zincir takılmasının nedenibuzlu yollarda araba tekerleklerine zincir takılmasının nedeni nedirkışın karlı ve buzlu havalarda araçların zincir takmasının nedeni nedirkışın neden tekerleğe zincir takılır


Buzlu Yollarda Araba Tekerleklerine Zincir Takılmasının Nedeni admin tarafından 12 Ocak 2011 tarihinde , Genel Kültür kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
    yeni 10
Benzer Konular
Buzlu Yollarda Araba Tekerleklerine Zincir Takılmasının Nedeni isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!