Sponsor Bağlantılar

   

Atatürkün Hukuk Alanındaki İnkılapları


-- Sponsor Reklam ---

Atatürkün Hukuk Alanındaki İnkılapları

Hilafetin kaldırılmasıyla beraber, 3 Mart 1924 günü Şeriye ve Evkaf Bakanlığı’nın ve Şeriye Mahkemeleri’nin kaldırılmasıyla, hukuk konusunda yeni düzenlemeler yapılacağının işaretleri verilmiş oldu.

Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde, kurumlardaki yozlaşma adalet sistemini de etkilemiş, kadılardaki başıbozukluk, adaleti güçlünün lehine kullanır hale getirmiştir. Mahkemeler, “Mecelle” adı verilen ve Hanefi fıkhına göre hazırlanmış kanunlara göre işlerdi. Mecelle, yarı teokratik ve yarı laik bir özellik taşımasına rağmen, günün gelişen şartlarına uyum gösteremiyor ve bazı hükümleri de uygulanamıyordu.

Yeni Türkiye devletinin kurulmasıyla eski yönetimin işlerliğini kaybetmiş bütün kurum ve kuruluşlarının da yeni bir yapıya oturtulması gerekmişti. Çünkü Osmanlı devletindeki bazı uygulamalar, geçmiş yıllarda sorunsuz işlemiş olsalar da, değişen ve gelişen koşullar karşısında aksaklıklar meydana gelmiştir. Bu bozulan kurumlardan biri de adalet kurumudur. Atatürk, bu başıbozukluğu ve çözüm yolunu şöyle açıklamıştır:

“ Önemli olan nokta, adalet anlayışımızı, kanunlarımızı, adalet teşkilatımızı, şimdiye kadar bizi şuurlu, şuursuz tesir altında bulunduran, asrın gereklerine uygun olmayan bağlardan bir an evvel kurtarmaktır. Millet, her medeni memlekette olan adalet işlerindeki ilerlemenin, memleketin ihtiyaçlarına uyan esaslarını istiyor. Millet hızlı ve kesin adaleti temin eden medeni usulleri istiyor. Milletin arzu ve ihtiyacına tabi olarak adalet işlerimizde her türlü tesirlerden cesaretle silkinmek ve hızlı ilerlemelere atılmakla asla tereddüt olunmamak lazımdır. Medeni hukukta, aile hukukunda takip edeceğimiz yol ancak medeniyet yolu olacaktır. Hukukta idare-i maslahat ve hurafelere bağlılık, milletleri uyanmaktan men eden en ağır bir kabustur. Türk Milleti, üzerinde böyle bir ağırlık bulunduramaz.”

“…Milletin ateşli inkılap hamleleri esnasında sinmeye mecbur kalan eski kanun hükümleri, eski hukukçular gayret ve çalışma gösterenlerin etki ve ateşi yavaşlamaya başlar başlamaz derhal canlanarak inkılap esaslarını ve onun samimi takipçilerini ve onların aziz ülkülerini mahkum etmek için fırsat beklerler…”

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot OR
Suppress Placement Boxes.

“Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yabancı uyrukluların yargılanmasının kendi konsolosluklarına bırakılması bağımsızlık hakkıyla uyum göstermiyordu. Bu durum, Osmanlı adalet sisteminde onarılması güç yaralar açmıştı. Her ne kadar Lozan hükümleri uyarınca bu adli kapitülasyonlar kaldırılıyorsa da; yine de merkezden yönetilen adalet düzeni oluşturulması mümkün olamıyordu.”

Bu olumsuz şartları ortadan kaldırmak için, 1923’te kurulan medeni kanun komisyonları, “Mecelle”nin ıslahı çalışmalarına başlamışsa da, bir netice alamadan faaliyetlerine son verilmiştir. Bu tıkanıklığı çözmek için harekete geçen Mustafa Kemal, hukuk sisteminde köklü, değişikliklere girişmiştir. Benzerlerine göre daha sade ve yeni olan İsviçre Medeni Kanunu örnek alınarak hazırlanan Türk Medeni Kanunu, 17 Şubat 1926 ‘da Prof. Dr. Mahmut Esat Bozkurt’un Adalet Bakanlığı sırasında kabul edilmiştir. Bu kanunla, azınlık cemaatleri de Medeni Kanun hükümlerini kabul etmiş oldular. Bu kanun çerçevesince ayrıca, 4 yıl içinde, Borçlar Kanunu, Ceza Kanunu, Kara Ticaret Kanunu, Deniz Ticaret Kanunu, Hukuk ve Ceza Muhakemeleri Kanunu, İcra İflas Kanunu gibi kanunlar yürürlüğe girmiştir. Bu girişimlerden önce de, 5 Kasım 1925’de, Ankara Hukuk Fakültesi açılmıştır.

Medeni Kanun’la, Türkiye’de laik hukuk sistemine geçilmiş, kadın erkek eşitliği kabul edilmiş, medeni nikah ilkesiyle çok eşlilik kaldırılmış, kadının her alanda faaliyette bulunmasına imkan sağlanmıştır.Sponsor Reklamlar

Tüm kadın giyim markası fırsatları için tıklayın !


Bir önceki konumuz olan Atatürkün Soy Ağacı Merak Edenlere başlıklı makalemizde aile soy agacı, atatükün hayatını anlatan resimler ve Atatürk hakkında bilgiler verilmektedir.

Anahtar Kelimeler:

 atatürkün yapmış olduğu inkılaplardan 3 tanesiosmanlıda hukuk alanındaki gelişmeleratatürkün yapmış olduğu inkılaplardan üç tanesiatatürkün yaptığı inkılaplardan 3 tanesiatatürk\ün sağlık alanında yaptığı yenilikleratatürkün hayatımıza getirdiği yenilikler


Atatürkün Hukuk Alanındaki İnkılapları admin tarafından 2 Kasım 2010 tarihinde , Tarih - Türk Ve Osmanlı Tarihi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
  yeni 10
Benzer Konular
Atatürkün Hukuk Alanındaki İnkılapları isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
20 responses to “Atatürkün Hukuk Alanındaki İnkılapları”
 1. hasan diyor ki:

  keşke İnKiLaPlArIn HEPSİ olsaydııııııı!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. merve diyor ki:

  çok güzel yaaaa

 3. emoşla diyor ki:

  kısa dionuz ne kadar çıkıoooooooooo

 4. arda diyor ki:

  aaaaaa süper bişe ya

 5. bahr diyor ki:

  süper yha thank you ödevden 5 aldım =)=)=)

 6. yasn diyor ki:

  bn bukadar şyi yazana kadar neise gerçektende süper galiba ödevden 5(100) alacağm

 7. berfin diyor ki:

  süperrrrrrrr ya 5 aldım ödevden çok yarallııııııııııııııııı)))=)))==))))===)

 8. buğra diyor ki:

  çok köttü ya aradığımı bulamadım çok uzun :)

 9. tufan diyor ki:

  Çok uzun evet aradığımı bulamadım

 10. adem diyor ki:

  çok güzel bunlar …

 11. evrem diyor ki:

  bencede çok güzel

 12. veli diyor ki:

  :)
  :)
  :P
  :D
  :(

 13. murat diyor ki:

  :):)

 14. enes diyor ki:

  ben google ye hepsi ve açık lamalı demişim bana bir tanesini gösteriyo nasıl bir şey bu Xd

 15. muratcan diyor ki:

  atatürk sağolsun

 16. aslı diyor ki:

  yaaaaaaaaaaa buneydi böyle yaz yaz bitmedi bunu yazarken sıkıldım

 17. aslı diyor ki:

  çok da yoruldum

 18. mehmet diyor ki:

  ayyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy daraldım bunu yazarken

 19. dilan diyor ki:

  süper yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa beğenmiyenler çatlasın bunu bulduğunuza şükredin yani yani <3

 20. özg# diyor ki:

  Aradığımı bulamadım . Bulanlarada bol şanss ! ‘ 5 alın emii ‘ ;)

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!