Sponsor Bağlantılar

   

Ali Kuşçu Kimdir,Hayatı,Buluşları,Eserleri (Kısa-Özet)


-- Sponsor Reklam ---

Ali Kuşçu Kimdir,Hayatı,Buluşları,Eserleri (Kısa-Özet) Nedir Sorularının Yanıtlarını Sizler için hazırladığımız detaylı konu anlatımımızda bulabilirsiniz..

Ali Kuşçunun Buluşları Nelerdir?
ali kuşçu’nun hizmetleri(buluşları)nelerdir?
15. yüzyılda yaşamış olan önemli bir astronomi ve matematik bilginidir. Babası Timur’un (1369-1405) torunu olan Uluğ Bey’in (1394-1449) doğancıbaşısı idi. “Kuşçu” lakabı buradan gelmektedir.

Ali Kuşçu Semerkand’da doğmuş ve burada yetişmiştir. Burada bulunduğu sıralarda Uluğ Bey de dahil olmak üzere Kadızade-i Rûmi (1337-1420) ve Gıyasüddin Cemşid el-Kaşi (?-1429) gibi dönemin önemli bilim adamlarından matematik ve astronomi dersleri almıştır.

Ali Kuşçu bir ara öğrenimini tamamlamak amacı ile Uluğ Bey’den habersiz Kirman’a gitmiş ve orada yazdığı Hall el-Eşkal el-Kamer adlı risalesi ile geri dönmüştür. Dönüşünde risaleyi Uluğ Bey’e armağan etmiş ve Ali Kuşçu’ nun kendisinden izin almadan Kirman’a gitmesine kızan Uluğ Bey risaleyi okuduktan sonra onu takdir etmiştir.

Ali Kuşçu Semerkand’a dönüşünden sonra Semerkand Gözlemevi’nin müdürü olan Kadızade-i Rûmi’nin ölümü üzerine gözlemevinin başına geçmiş ve Uluğ Bey Zici’nin tamamlanmasına yardımcı olmuştur. Ancak Uluğ Bey’in ölümü üzerine Ali Kuşçu Semerkand’dan ayrılmış ve Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın yanına gitmiştir. Daha sonra Uzun Hasan tarafından Osmanlılar ile Akkoyunlular arasında barışı sağlamak amacı ile Fatih’e elçi olarak gönderilmiştir.

Bir kültür merkezi oluşturmanın şartlarından birinin de bilim adamlarını bir araya toplamak olduğunu bilen Fatih Ali Kuşçu’ ya İstanbul’da kalmasını ve medresede ders vermesini teklif eder. Ali Kuşçu bunun üzerine Tebriz’e dönerek elçilik görevini tamamlar ve tekrar İstanbul’a geri döner. İstanbul’a dönüşünde Ali Kuşçu Fatih tarafından görevlendirilen bir heyet tarafından sınırda karşılanır. Kendisi için ayrıca karşılama töreni yapılır. Ali Kuşçu’ yu karşılayanlar arasında zamanın uleması İstanbul kadısı Hocazade Müslihü’d-Din Mustafa ve diğer bilim adamları da vardır.

İstanbul’a gelen Ali Kuşçu’ ya 200 altın maaş bağlanır ve Ayasofya’ya müderris olarak atanır. Ali Kuşçu burada Fatih Külliyesi’nin programlarını hazırlamış astronomi ve matematik dersleri vermiştir.

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot OR
Suppress Placement Boxes.

Ayrıca İstanbul’un enlem ve boylamını ölçmüş ve çeşitli Güneş saatleri de yapmıştır. Ali Kuşçu’ nun medreselerde matematik derslerinin okutulmasında önemli rolü olmuştur. Verdiği dersler olağanüstü rağbet görmüş ve önemli bilim adamları tarafında da izlenmiştir. Ayrıca dönemin matematikçilerinden Sinan Paşa da öğrencilerinden Molla Lütfi aracılığı ile Ali Kuşçu’ nun derslerini takip etmiştir. Nitekim etkisi 16. yüzyılda ürünlerini verecektir.

Ali Kuşçu’nun astronomi ve matematik alanında yazmış olduğu iki önemli eseri vardır. Bunlardan birisi Otlukbeli Savaşı sırasında bitirilip zaferden sonra Fatih’e sunulduğu için “Fethiye” adı verilen astronomi kitabıdır. Eser üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde gezegenlerin küreleri ele alınmakta ve gezegenlerin hareketlerinden bahsedilmektedir. İkinci bölüm Yer’in şekli ve yedi iklim üzerinedir. Son bölümde ise Ali Kuşçu Yer’e ilişkin ölçüleri ve gezegenlerin uzaklıklarını vermektedir.

Döneminde hayli etkin olmuş olan bu astronomi eseri küçük bir elkitabı niteliğindedir ve yeni bulgular ortaya koymaktan çok medreselerde astronomi öğretimi için yazılmıştır. Ali Kuşçu’nun diğer önemli eseri ise Fatih’in adına atfen Muhammediye adını verdiği matematik kitabıdır.

isimsizsevda.net Biyografi Paylaşımlarına sizlerde yorumlarınız ile katkıda bulunabilirsiniz.Sponsor Reklamlar

Tüm kadın giyim markası fırsatları için tıklayın !


Bir önceki konumuz olan Osmanlı mı Roma mı olmalı? Yoksa böyle mi kalmalı? başlıklı makalemizde osmanlı tarihi ve türk tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.

Anahtar Kelimeler:

 ali kuşçu kimdirali kuşçuali kuşçu hayatı kısaali kuşçunun hayatıali kuşçu kısaca hayatıali kuşçu hayatı kısaca


Ali Kuşçu Kimdir,Hayatı,Buluşları,Eserleri (Kısa-Özet) admin tarafından 14 Aralık 2011 tarihinde , Kim Kimdir - Biyografiler kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , ,
    yeni 10
Benzer Konular
Ali Kuşçu Kimdir,Hayatı,Buluşları,Eserleri (Kısa-Özet) isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!